Kraina czekoladą płynąca

“Charlie i fabryka czekolady” to książka o tym, jak czasem nasze marzenia spełniają się w totalnie nieoczekiwany sposób. Jest to opowieść zarówno dla dzieci, jak i starszych czytelników. To książka, która ma w sobie przekaz. A do tego spodoba się każdemu miłośnikowi czekolady.

Charlie Bucket i jego czekoladowe marzenie

Charlie Bucket, główny bohater książki to dziecko pełne optymizmu i pozytywnego podejścia do życia i ludzi, pomimo życia, jakie przyszło mu wieść. Żyje razem z rodziną w skromnych warunkach. Pomimo radosnego usposobienia Charlie ma jedną słabość. Jest nią czekolada. Niestety ze względu na biedę nie może jej jeść zbyt często. Zazwyczaj dostaje ją jedynie w dniu swoich urodzin. A co jeśli jego czekoladowe marzenie się spełni i będzie mógł mieć dostęp do czekolady częściej?

Czekoladowy raj Willy’ego Wonki

Przychodzi dzień, w którym Charlie dostaje swoją szansę. Może przenieść się do miejsca, w którym czekolada jest dostępna od ręki, gdy tylko zechce, dzięki złotemu kuponowi znajdującemu się w tabliczce, którą otrzymał. Kupon umożliwia chłopcu wstęp do nowootwartej fabryki czekolady Willy’ego Wonki i wraz  czwórką pozostałych szczęśliwców przenosi się do raju, o którym marzył. W fabryce znajduje się wszystko, o czym dusza zamarzy. Czekolada znajduje się tu w każdej postaci, nawet jako witaminolada. Jednak, czy spełnione marzenie nie okaże się koszmarem? Czy fakt, że czekolada jest dostępna na każdym kroku nie sprawi, że stanie się mniej pożądana? Czy Willy Wonka ma jakiś ukryty motyw w tym, że dał wybrańcom dostęp do swojej fabryki? Jak zmieni się życie Charliego i jego stosunek do czekolady po wizycie w fabryce?

Ekranizacja powieści Roalda Dahla 

Autorem książki pierwotnie wydanej w 1964 roku jest brytyjski pisarz i scenarzysta Roald Dahl. Książka została zekranizowana w 2005 roku w postaci filmu. Odtwórcami głównych ról zostali: Johnyy Depp, który wcielił się w rolę Willy’ego Wonki oraz Freddie Highmore, jako Charlie Bucket. W 2021 roku została wydana nowa wersja bestsellera przetłumaczona przez Michała Rusinka.