Fantastyczna powieść dla dzieci – Charlie i fabryka czekolady

W 2021 roku ukazała się książka Charlie i fabryka czekolady; Roalda Dahla w znakomitym przekładzie Mikołaja Rusinka. Książkę wypuściło na rynek wydawnictwo Trefl Books.

Charlie i jego miłość do czekolady

Główny bohater, Charlie, to chłopiec z biednej rodziny. Mieszka w małym domku na przedmieściu razem z babciami, dziadkami i rodzicami. Trudne warunki życia, bieda i ciasnota… W pobliżu znajduje się od dawna zamknięta fabryka czekolady, która jednak pewnego dnia wznawia produkcję, choć nie widać żadnych pracowników.

Charlie jest biedny, dostaje czekoladę jedynie raz w roku. Marzy o tym, by choć raz znaleźć się w fabryce, obok której codziennie przechodzi. Nieoczekiwanie jego marzenie się spełnia. Dziadek Joel w tajemnicy uzbierał pieniądze i daje je chłopcu na drugą czekoladę, by miał możliwość wygrać Złoty Kupon na zwiedzanie fabryki. I Charlie wygrywa!

Zwiedzanie fabryki

Tylko pięć osób wraz z opiekunami ma prawo wejść do fabryki Willy’ego Wonki. Charliemu towarzyszy dziadek Joel. Czekoladowe wyroby opisane są przez autora książki z tak niesamowitą wyrazistością, że można Charliemu pozazdrościć. Od samego czytania o fabryce i cudach z czekolady ślinka cieknie. Charlie jest chłopcem dobrze wychowanym i grzecznym. Swoim nienagannym zachowaniem zwrócił uwagę pana Wonki i za to czeka go nagroda. Od czasu wycieczki sytuacja jego rodziny zmienia się na lepsze.

Świat pozytywnych wartości

Długo można by szukać drugiej tak smakowitej książki. Ale jeszcze jedno jest ważne. Książka urzeka miłością do drugiego człowieka, ciepłem i dobrocią. Rodzina Charliego, mimo że biedna, jest oparciem dla każdego spośród jej członków, nikt tam nie czuje się samotny. Autor książki sugeruje, że nie wartości materialne są w życiu najważniejsze. Tym, co czyni dziecko szczęśliwym, jest miłość i zrozumienie w rodzinie.

Brytyjska powieść fantasy, która ukazała się po raz pierwszy w 1964 roku, została przetłumaczona na wiele języków oraz dwukrotnie zekranizowana. Książka niesie tak pozytywne przesłanie, że jej lektura dla każdego dziecka będzie wielką przyjemnością oraz obcowaniem w atmosferze ciepła i miłości.